LICÓWKI
Do zalet uzupełnień ceramicznych należy duża wytrzymałość na ściskanie oraz nienasiąkliwość. Gładka powierzchnia ceramiki, pozbawiona mikroporowatości, nie sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej .
Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby się pochwalić nowym, olśniewającym uśmiechem. Ostateczny efekt zależy od materiału, z jakiego są wykonane.
Licówki to bardzo cienkie płytki najczęściej wykonywane z porcelany, mocowane na licowej (wargowej) stronie zębów za pomocą specjalnego cementu po wcześniejszym niewielkim zeszlifowaniu powierzchni wargowej zębów. Mają grubość od 0.4 do 0.8 mm. Dzięki nim możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów. Wybór kształtu i koloru licówek powinien odbywać się w porozumieniu z pacjentem.
Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów. Od materiału zależy końcowy efekt estetyczny, trwałość, szczelność i cena tych uzupełnień.
• licówki porcelanowe są najpopularniejszym rodzajem licówek. Charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość – podczas zabiegu trwale łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Wszystko dzięki masie porcelanowej, na którą składają się: masa akrylowa, masa ceramiczna oraz inne materiały złożone. Licówki porcelanowe można mocować
na wszystkich zębach, ale głównie zakłada się je na tych, które są widoczne podczas mówienia. Licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom, są bowiem odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów. Dzięki porcelanie zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor, są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Ponadto porcelana jest materiałem biologicznie obojętnym, w związku z tym nie wywołuje objawów alergii. Licówki ceramiczne są trwalsze niż kompozytowe i o wiele droższe.
• licówki kompozytowe stworzone są z kilku materiałów o różnych właściwościach. Najczęściej jeden z materiałów ma właściwości wiążące, które gwarantują lepszą wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu, z kolei dzięki drugiemu materiałowi licówka jest odporna na urazy mechaniczne. Licówka kompozytowa jest jednolita w kolorze, co sprawia, że wygląda sztucznie. W dodatku tworzywo, z którego jest wykonana, często przebarwia się (najczęściej żółknie).
Licówki nie są przeznaczone dla osób cierpiących na choroby dziąseł (np. paradontozę czy zapalenie przyzębia). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także zbyt zniszczone zęby, np. zbytnie uszkodzenia szkliwa czy rozległe plomby. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są korony.
Skaner wewnątrzustny OMNICAM 3D
Praca ze skanerem
Gotowa praca (korona pełnoceramiczna)
Ulitracienkie licówki bez szlifowania
W szczególnych przypadkach,możemy wykonać u pacjenta licówki,które nie wymagają szlifowania powierzchni wargowej. Mają one grubość ok 0,2 mm. Wówczas wykonuje się jedynie wycisk a technik przygotowuje na modelu wizualizację przyszłych uzupełnień. Po zaakceptowaniu przez pacjenta kształtu i koloru wykonywana jest praca docelowa.
Wskazania do stosowania licówek
• Można wyróżnić trzy główne grupy wskazań do wykonania licówek porcelanowych:
• przebarwienia zębów oporne na zabiegi wybielania,
• potrzeba modyfikacji kształtu zębów przednich
• rozległe odbudowy zniszczonych zębów przednich.
Przeciwwskazania do zakładania licówek
• choroby dziąseł i przyzębia
• głęboki zgryz z towarzyszącym bruksizmem
• zbyt krótkie zęby
• silne przebarwienia zębów,
• zbyt mała ilość szkliwa,
• nadmiernie zniszczony ząb z licznymi wypełnieniami
• ząb leczony kanałowo.
Gotowa praca (most pełnoceramiczny)
Gotowa korona pełnoceramiczna zamontowana w jamie ustnej
Bonding
Co to jest bonding?
Bonding jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej, mającym na celu przede wszystkim poprawę kształtu i wyglądu zębów.
Bonding to odbudowa zęba BEZ WCZEŚNIEJSZEGO SZLIFOWANIA JEGO POWIERZCHNI, zwany bezpośrednią odbudową kompozytową zęba ponieważ lekarz po prostu nakłada materiał kompozytowy na ząb pacjenta.
To nowoczesny i innowacyjny, a przede wszystkimi bezbolesny sposób pozwalający na natychmiastową zmianę wyglądu zębów.
Możliwe jest pokrycie niewielkich uszkodzeń szkliwa (pęknięć, ubytków), ukruszeń lub przebarwień. Często stosuje się bonding, w celu pozbycia się przerw między zębami lub dla skorygowania ich kształtu.
Efekty widoczne są natychmiast po wizycie stomatologicznej. To największa zaleta tej procedury.
W przypadku niewielkich korekt bonding może być doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, ceniących sobie szybkie efekty i zdających sobie sprawę z jego wad: warto pamiętać, że nawet najtwardszy materiał kompozytowy nie gwarantuje trwałości. Przyjmuje się, że odbudowa za pomocą bondingu wystarcza na średnio 4 – 5 lat (aczkolwiek u każdego pacjenta okres ten może się różnić). Po tym czasie kompozyt może się kruszyć, matowieć lub odbarwiać, ponieważ żywice kompozytowe są bardzo podatne na działanie czynników zewnętrznych takich jak np. barwiące lub działające erozyjnie pożywienie lub napoje.
Zaleca się więc powtarzanie zabiegu. Często bonding stosowany jest jako rozwiązanie tymczasowe.
Bonding nie jest rozwiązaniem dla wszystkich pacjentów. Można go wykonywać wyłącznie na zdrowych zębach. Próchnica i choroby dziąseł i przyzębia są przeciwwskazaniem do jego stosowania. Także problemy ze zgryzem i np. bruksizmem dyskwalifikują pacjenta do przeprowadzenia zabiegu, ponieważ odbudowane powierzchnie zębowe będą nietrwałe i narażone na uszkodzenia.
Bonding jest procedurą zdecydowanie tańszą od licówek porcelanowych i koron protetycznych, pozwala na szybkie uzyskanie doskonałych efektów estetycznych. Dużym atutem tej procedury jest jej bezbolesność a także w dużym stopniu odwracalność (można wrócić do stanu sprzed procedury i zastosować inną metodę poprawy uśmiechu).
Decydując się na skorygowanie wyglądu zębów za pomocą bondingu, warto przeanalizować wszystkie jego wady i zalety. Nasi lekarze z przyjemnością pomogą w doborze właściwej metody.
Podsumowując zalety bondingu to przede wszystkim:
- bezinwazyjna metoda poprawy kształtu iwyglądu zęba
- brak konieczności znieczulenia miejscowego
- Brak konieczności szlifowania zębów
- Bonding można wykonać na 1 wizycie
Natomiast wady bondingu:
- metoda nie jest trwała tak jak w przypadku koron porcelanowych
- bonding należy powtarzać
- zaleca się częstrze wizyty w gabinecie, by móc wypolerować zęby i ewentuanie przepiaskować.
Czy bonding zmieni kolor?
Przy zastosowaniu się do zaleceń lekarza i po dobrym wybraniu kompozytu NIE ma możliwości ZMIANY JEGO KOLORU, chyba że pacjent nieodpowiednio, bądź nie oczyszcza zębów z kamienia, osadu i płytki nazębnej.
ICON
ICON – leczenie próchnicy przez infiltracje czyli likwidacja białych plam.
Jeśli na zębach występują tzw. „białe plamki” to właśnie ten zabieg jest najlepszym rozwiązaniem.
ICON oferuje nowe podejście do przeciwdziałania próchnicy początkowej bez utraty zdrowych, twardych tkanek zęba – podczas jednej wizyty bez borowania i bez znieczulenia. Płynna żywica, która przenika do próchnicy szkliwa, powoduje jej zamykanie w trudno dostępnych obszarach i powierzchniach gładkich zębów. ICON to zabieg, który wypełnia lukę pomiędzy profilaktyką a uzupełnieniami kompozytowymi. Wystarczy jedna wizyta i Pacjent wychodzi z pięknym uśmiechem bez przebarwień.