Licówki

W ostatnim dziesięcioleciu estetyka w stomatologii zyskuje coraz większe znaczenie. Przyjmuje się, że 50% wszystkich pacjentów zgłasza się do lekarza z powodów estetycznych.
W celu poprawy estetyki wykonuje się wybielanie zębów, maskuje przebarwienia materiałami kompozytowymi lub stosuje licówki porcelanowe – czyli uzupełnienia ceramiczne. Chociaż procedury wybielania zębów z żywą miazgą zostały wydłużone do sześciu miesięcy, to i tak nie zawsze są skuteczne. Odbudowy kompozytowe ze względu na nietrwałość i przebarwienia gwarantują estetyczny uśmiech tylko przez krótki okres czasu, przez co ich estetyka i trwałość są gorsze niż materiałów ceramicznych.

Do zalet uzupełnień ceramicznych należy duża wytrzymałość na ściskanie oraz nienasiąkliwość. Gładka powierzchnia ceramiki, pozbawiona mikroporowatości, nie sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej .

Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby się pochwalić nowym, olśniewającym uśmiechem. Ostateczny efekt zależy od materiału, z jakiego są wykonane.

Licówki to bardzo cienkie płytki najczęściej wykonywane z porcelany, mocowane na licowej (wargowej) stronie zębów za pomocą specjalnego cementu po wcześniejszym niewielkim zeszlifowaniu powierzchni wargowej zębów. Mają grubość od 0.4 do 0.8 mm. Dzięki nim możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów. Wybór kształtu i koloru licówek powinien odbywać się w porozumieniu z pacjentem.

Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów. Od materiału zależy końcowy efekt estetyczny, trwałość, szczelność i cena tych uzupełnień.

 • licówki porcelanowe są najpopularniejszym rodzajem licówek. Charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość – podczas zabiegu trwale łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Wszystko dzięki masie porcelanowej, na którą składają się: masa akrylowa, masa ceramiczna oraz inne materiały złożone. Licówki porcelanowe można mocować
  na wszystkich zębach, ale głównie zakłada się je na tych, które są widoczne podczas mówienia. Licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom, są bowiem odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów. Dzięki porcelanie zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor, są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Ponadto porcelana jest materiałem biologicznie obojętnym, w związku z tym nie wywołuje objawów alergii. Licówki ceramiczne są trwalsze niż kompozytowe i o wiele droższe.
 • licówki kompozytowe stworzone są z kilku materiałów o różnych właściwościach. Najczęściej jeden z materiałów ma właściwości wiążące, które gwarantują lepszą wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu, z kolei dzięki drugiemu materiałowi licówka jest odporna na urazy mechaniczne. Licówka kompozytowa jest jednolita w kolorze, co sprawia, że wygląda sztucznie. W dodatku tworzywo, z którego jest wykonana, często przebarwia się (najczęściej żółknie).

Licówki nie są przeznaczone dla osób cierpiących na choroby dziąseł (np. paradontozę czy zapalenie przyzębia). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także zbyt zniszczone zęby, np. zbytnie uszkodzenia szkliwa czy rozległe plomby. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są korony.

ULTRACIEŃKIE LICÓWKI BEZ SZLIFOWANIA

W szczególnych przypadkach,możemy wykonać u pacjenta licówki,które nie wymagają szlifowania powierzchni wargowej. Mają one grubość ok 0,2 mm. Wówczas wykonuje się jedynie wycisk a technik przygotowuje na modelu wizualizację przyszłych uzupełnień. Po zaakceptowaniu przez pacjenta kształtu i koloru wykonywana jest praca docelowa.

Wskazania do stosowania licówek

 • Można wyróżnić trzy główne grupy wskazań do wykonania licówek porcelanowych:
 • przebarwienia zębów oporne na zabiegi wybielania,
 • potrzeba modyfikacji kształtu zębów przednich
 • rozległe odbudowy zniszczonych zębów przednich.

Przeciwwskazania do zakładania licówek

 • choroby dziąseł i przyzębia
 • głęboki zgryz z towarzyszącym bruksizmem
 • zbyt krótkie zęby
 • silne przebarwienia zębów,
 • zbyt mała ilość szkliwa,
 • nadmiernie zniszczony ząb z licznymi wypełnieniami
 • ząb leczony kanałowo.