Pozytywne zmiany w polskich szkołach

Sejm wprowadził zakaz sprzedaży w szkołach i gimnazjach jedzenia, które określane jest mianem „śmieciowego”. Do tej grupy zalicza się wysoko słodzone napoje, chipsy czy batoniki. Patrząc przez pryzmat problemów naszych dzieci z odżywianiem i próchnicą zębów – jest to bardzo dobra decyzja.

80% dzieci ma próchnicę

Jak możemy przeczytać w Dental Tribune aż 80% dzieci w wieku 6 – 12 lat ma próchnicę! Dodatkowo w tej grupie dzieci mają zajęte próchnicą aż 3 do 4 zębów. Sytuacja nie wygląda lepiej w przedszkolach. Nasze sześciolatki mają jeden z nawyższych wskaźników intensywności próchnicy w Europie i sięga on aż 5,1%! Wyniki są wysoce alarmujące, dlatego władze pod naciskiem lekarzy i dietetyków zdecydowały się na radykalne kroki w zakresie unormowania sprzedaży jedzenia w szkołach.

Problemy z edukacją i profilaktyką

98% rodziców przyznaje, że ich dziecko nie zabiera do szkoły szczoteczki do zębów. Tylko w 54% przypadków dzieci myją zęby zaraz po powrocie ze szkoły. W ponad 40% przypadków dopiero przed snem. Zaledwie 3% rodziców twierdzi, że ich dziecko miało w szkole kontakt z higienistką stomatologiczną, 74% uczy dzieci higieny samodzielnie. Powyższe dane pokazują, że bardzo dużo pracy leży po stronie rodziców i dentystów. Najważniejsza jest edukacja pod kątem właściwego dbania o zdrowy i piękny uśmiech.

Przyjęta ustawa z pewnością wspomoże walkę z próchnicą oraz pozytywnie wpłynie na zdrowie naszych dzieci. Wykorzystajmy moment i idźmy za ciosem. Zadbajmy, aby nasze pociechy miały odpowiednią wiedzę, jak należy dbać o piękne, białe zęby.

Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • myjemy zęby po głównych posiłkach (np. po śniadaniu a nie przed nim),
  • niedopuszczalne jest nie umycie zębów po ostatnim posiłku przed snem,
  • w ciągu dnia (w szkole i między głównymi posiłkami) należy ograniczać słodkie przekąski lub jeść je w wyznaczonej porze dnia i obowiązkowo potem umyć zęby,
  • zamiast słodyczy proponujemy dzieciom jak najwięcej owoców i warzyw, które dostarczają organizmowi i zębom witamin i mikroelementów,
  • ważne są wizyty kontrolne u stomatologa conajmniej raz na pół roku,
  • należy pamiętać o takich zabiegach jak fluoryzacja i lakowanie zębów.

Wszystkie dzieci zapraszamy na bezpatny przegląd stomatologiczny.