Druk 3D w stomatologii

Drukowanie 3D nie wywołuje takie szoku jak jeszcze kilka lat temu. Technologia z powodzeniem rozwija się w różnych państwach. Polska pod względem wykorzystania nowych możliwości druku jest jednym z wybijających się krajów na świecie. Dzisiaj zaprezentujemy jedną z nowych możliwości druku 3d.

Przedmioty z drukarki

Drukowanie 3D, czy też inaczej drukowanie przestrzenne to technologia, która opiera się na wykorzystaniu topliwych materiałów do tworzenia modeli przestrzennych. Metale, czekolada czy polimery mogą być tworzywami z którego powstanie produkt końcowy.

Druki implantów

Niedawno pojawiła się możliwość drukowania implantów zębowych. Najpierw przeprowadzany jest rezonans magnetyczny lub komputerowa tomografia. Po zakończeniu skanowania specjalny program przetwarza zdjęcia i informacje, ale także rysuje model protezy. Modele protez lub koron drukowane są z wykorzystaniem cienkiej warstwy proszku lub ciekłego materiału kompozytowego. W procesie używane są także stopy chromu i kobaltu, które spiekane są laserowo. Zewnętrzna warstwę protezy tworzy powłoka metalowa lub ceramiczna (w zależności od potrzeb).

Czy następnym krokiem może być drukowanie tkanek, które będzie można używać jako alternatywę dla przeszczepów?