Zęby wampira – czy to jest bezpieczne?

Niebezpieczna moda czy trend w stomatologii estetycznej?

Postać hrabiego Draculi, którą stworzył Bram Stoker ma swojego historycznego protoplastę – Włada Palownika, który był władcą Wołoszczyzny. Zasłynął on swoją brutalnością oraz (jak podają legendy) pijał krew swoich wrogów. Jedną z cech charakterystycznych wampira (bo nim był właśnie Dracula z Transylwanii) są ostre kły, służące do wgryzania się w ciała ofiar.
Wampiry istniały w różnych kulturach od lat. W przekazach pojawiały się opowieści o nieumarłych, którzy żywili się ludzką krwią. Stąd też, gdy kogoś posądzano o wampiryzm, jego czaszkę po śmierci przebijano kołkiem, do grobu wkładano czosnek albo wybijano zęby. Stały się symbolem subkultury Gothów. Ostatnio, za sprawą sagi „Zmierzch” również ikonami popkultury.

Inspiracja wyglądem

Wśród nastolatków zapanowała moda na wygląd wampiryczny, a więc bladą karnację, usta podkreślone na czerwono, a oczy na ciemno. Pojawiło się też całkiem nowe zjawisko – zęby wampira.
W USA i Europie popularność zyskały dwie metody, które pozwalały upodobnić się do bohaterów „Zmierzchu” – stosowanie specjalnych licówek oraz spiłowywanie zębów. Dziesiątki nastolatków nawiedzały gabinety dentystyczne (niekoniecznie, aby dowiedzieć się, jak walczyć z próchnicą) chcąc upodobnić się do Edwarda i Belli.

Estetyka i bezpieczeństwo

Kwestię estetyczną takich zmian można pozostawić do oceny rodzicom i samym zainteresowanym. Rodzi się jednak pytanie, czy zabiegi do tego prowadzące są bezpieczne? Dentyści jednoznacznie odradzają ścieranie, czy spiłowanie samych zębów. Powoduje to bardzo duże ryzyko infekcji oraz może stać się przyczyną długotrwałego bólu.
Alternatywnym rozwiązaniem jest trwałe nałożenie kłów (podobnie jak koronkę), lub tymczasowe (kieł naklejany jak licowy, który można po czasie usunąć). Wymaga to jednak odpowiedniego zgryzu, gdyż w przeciwnym wypadku wampirze zęby po prostu wypadną.
Jak myślicie? Czy jest to ciekawe urozmaicenie wyglądu i sposób na stylizację, czy moda, która może być niebezpieczna? Czekamy na Wasze opinie.